


Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) prowadzi Nawigację na Wydziale Nawigacyjnym jako 8-semestralne studia inżynierskie o profilu praktycznym, stacjonarne lub niestacjonarne, w specjalności Transport Morski. Kierunek jest dla osób, które wiążą przyszłość z morzem i żeglugą i chcą dojść do funkcji oficerskich, a później kapitańskich.
Kształcenie odbywa się zgodnie z międzynarodowymi standardami szkolenia oficerów (STCW). Na studiach uczysz się m.in.:
Praktyki morskie w skrócie
Po pierwszym roku przechodzisz kurs podstawowy z bezpieczeństwa i ochrony, potrzebny do praktyki na Darze Młodzieży, a z morskim świadectwem zdrowia dostajesz Książeczkę Żeglarską do rejestracji praktyki nadzorowanej. Część przeszkoleń jest wpisana w zajęcia, a po siódmym semestrze możesz mieć wszystkie certyfikaty wymagane przez STCW do wydania dyplomu przez Administrację Morską.
Dyplom inżyniera wraz z 12 miesiącami praktyki nadzorowanej pozwala uzyskać dyplom oficera wachtowego Marynarki Handlowej. Dla chętnych są też szkolenia specjalistyczne prowadzone zgodnie z zapotrzebowaniem armatorów.
Absolwent może pracować na niemal wszystkich typach statków handlowych na świecie, także na jednostkach specjalistycznych, np. w sektorze offshore. Z doświadczeniem oficera wachtowego można przejść do pracy w biurach armatorskich. Inna droga to firmy, które projektują, dostarczają i serwisują systemy nawigacyjne, systemy bezpieczeństwa i ochrony oraz inne instalacje statkowe.
Ciekawostka: Po szóstym semestrze i trzymiesięcznej praktyce student może uzyskać świadectwo marynarza, które ułatwia zdobycie praktyki na statkach handlowych.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na umg.edu.pl.




| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 80 |
| rok 2015 | 93 |
| rok 2016 | 85 |
| rok 2017 | 119 |
| rok 2018 | 104 |
| rok 2019 | 114 |
| rok 2020 | 91 |
| rok 2021 | 76 |
| rok 2022 | 76 |
| rok 2023 | 113 |
| rok 2024 | 89 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 40,9% |
| absolwenci z roku 2016 | 33,3% |
| absolwenci z roku 2017 | 33,6% |
| absolwenci z roku 2018 | 29,8% |
| absolwenci z roku 2019 | 47,3% |
| absolwenci z roku 2020 | 27,5% |
| absolwenci z roku 2021 | 42,1% |
| absolwenci z roku 2022 | 39,5% |
| absolwenci z roku 2023 | 33,6% |
| absolwenci z roku 2024 | 30,4% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 15,1% | |
| absolwenci z roku 2016 | 12,0% | |
| absolwenci z roku 2017 | 12,6% | |
| absolwenci z roku 2018 | 10,5% | |
| absolwenci z roku 2019 | 18,4% | |
| absolwenci z roku 2020 | 15,4% | |
| absolwenci z roku 2021 | 14,4% | |
| absolwenci z roku 2022 | 15,8% | |
| absolwenci z roku 2023 | 8,0% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7,6% | 4,3% | 3,9% | 8,3% | 8,8% | 6,1% | 6,4% | 8,2% | 7,5% | 5,5% | 6,3% |
| w II roku | 8,0% | 3,4% | 12,2% | 6,8% | 8,8% | 7,8% | 9,5% | 11,3% | 8,0% | 9,8% | |
| w III roku | 4,8% | 9,9% | 7,2% | 8,7% | 7,9% | 9,1% | 12,2% | 7,3% | 11,2% | ||
| w IV roku | 7,8% | 4,6% | 9,0% | 6,9% | 10,4% | 8,7% | 8,8% | 9,7% | |||
| w V roku | 5,3% | 8,0% | 8,1% | 6,0% | 7,4% | 8,3% | 6,8% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,69 | 0,79 | 0,61 | 1,57 | 1,54 | 1,27 | 1,32 | 1,23 | 0,93 | 0,56 | 0,48 |
| w II roku | 1,27 | 0,80 | 2,69 | 1,22 | 1,55 | 1,85 | 1,52 | 1,71 | 1,07 | 0,89 | |
| w III roku | 0,73 | 2,34 | 1,44 | 1,43 | 1,58 | 1,74 | 2,29 | 1,02 | 1,51 | ||
| w IV roku | 1,32 | 0,82 | 2,08 | 1,61 | 1,75 | 1,47 | 1,48 | 1,21 | |||
| w V roku | 1,03 | 2,16 | 1,83 | 1,06 | 0,95 | 1,67 | 1,21 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 20,50 | 21,54 |
| absolwenci z roku 2015 | 18,32 | 19,96 |
| absolwenci z roku 2016 | 11,15 | 16,61 |
| absolwenci z roku 2017 | 14,82 | 17,52 |
| absolwenci z roku 2018 | 10,91 | 14,26 |
| absolwenci z roku 2019 | 12,19 | 15,75 |
| absolwenci z roku 2020 | 15,79 | 19,51 |
| absolwenci z roku 2021 | 15,15 | 17,19 |
| absolwenci z roku 2022 | 9,38 | 13,17 |
| absolwenci z roku 2023 | 9,13 | 10,37 |
| absolwenci z roku 2024 | 5,75 | 9,29 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 23,7% | 16,3% | 2,5% |
| abs. z roku 2015 | 25,8% | 20,4% | 2,2% |
| abs. z roku 2016 | 32,6% | 15,3% | 5,0% |
| abs. z roku 2017 | 31,9% | 21,0% | 2,5% |
| abs. z roku 2018 | 46,1% | 26,9% | 4,8% |
| abs. z roku 2019 | 34,2% | 23,7% | 2,6% |
| abs. z roku 2020 | 33,0% | 22,0% | 3,3% |
| abs. z roku 2021 | 30,3% | 22,3% | 1,3% |
| abs. z roku 2022 | 28,9% | 13,2% | 2,6% |
| abs. z roku 2023 | 31,9% | 17,7% | 2,7% |
| abs. z roku 2024 | 38,2% | 11,2% | 3,3% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 20,1% | 19,8% | 19,5% | 25,4% | 21,6% | 23,2% | 28,1% | 18,8% | 20,5% | 17,1% | 13,2% |
| umowa o pracę | 6,7% | 12,1% | 9,8% | 18,5% | 15,3% | 15,8% | 19,4% | 13,1% | 10,7% | 13,2% | 10,3% |
| samozatrudnienie | 1,7% | 2,3% | 0,4% | 1,3% | 1,4% | 2,0% | 4,2% | 1,0% | 3,4% | 1,4% | 1,5% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2 133 zł | 4 220 zł | 2 791 zł | 4 195 zł | 3 890 zł | 2 755 zł | 2 507 zł | 2 068 zł | 1 535 zł | 2 286 zł | 2 315 zł |
| w II roku | 6 578 zł | 5 263 zł | 5 026 zł | 5 148 zł | 3 489 zł | 3 804 zł | 2 578 zł | 3 050 zł | 2 809 zł | 2 586 zł | |
| w III roku | 5 731 zł | 5 874 zł | 6 971 zł | 4 821 zł | 4 525 zł | 3 341 zł | 3 728 zł | 3 193 zł | 2 709 zł | ||
| w IV roku | 7 352 zł | 9 525 zł | 5 736 zł | 5 771 zł | 4 355 zł | 3 688 zł | 4 288 zł | 4 018 zł | |||
| w V roku | 9 787 zł | 8 632 zł | 6 879 zł | 5 839 zł | 4 783 zł | 5 148 zł | 5 077 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 437 zł | 5 795 zł | 4 166 zł | 5 179 zł | 5 353 zł | 3 647 zł | 3 559 zł | 2 595 zł | 2 363 zł | 2 698 zł | 2 703 zł |
| w II roku | 8 348 zł | 5 748 zł | 6 202 zł | 6 864 zł | 4 607 zł | 4 737 zł | 3 404 zł | 3 827 zł | 3 369 zł | 3 112 zł | |
| w III roku | 8 291 zł | 6 651 zł | 8 418 zł | 5 631 zł | 5 572 zł | 4 386 zł | 3 954 zł | 3 476 zł | 3 112 zł | ||
| w IV roku | 7 743 zł | 11 184 zł | 7 042 zł | 6 871 zł | 5 301 zł | 4 079 zł | 4 745 zł | 4 200 zł | |||
| w V roku | 11 044 zł | 9 926 zł | 7 802 zł | 6 387 zł | 5 463 zł | 5 314 zł | 4 759 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,26 | 0,53 | 0,41 | 0,68 | 0,69 | 0,53 | 0,52 | 0,44 | 0,37 | 0,55 | 0,60 |
| w II roku | 0,74 | 0,65 | 0,72 | 0,79 | 0,63 | 0,71 | 0,52 | 0,66 | 0,66 | 0,63 | |
| w III roku | 0,63 | 0,73 | 0,97 | 0,77 | 0,76 | 0,65 | 0,77 | 0,74 | 0,63 | ||
| w IV roku | 0,83 | 1,21 | 0,82 | 0,88 | 0,78 | 0,71 | 0,90 | 0,89 | |||
| w V roku | 1,11 | 1,10 | 0,94 | 0,96 | 0,85 | 0,99 | 1,09 |