

Jeśli fascynuje Cię świat żywności i dbanie o zdrowie człowieka – to kierunek dla Ciebie. Poznaj sposoby opracowywania receptur oraz produkcji dowolnego rodzaju żywności spełniającej oczekiwania konsumenta i mającej pozytywny wpływ na jego organizm. Dowiedz się, jak kontrolować i prowadzić procesy technologiczne w zakładach przetwórczych, a po ukończeniu studiów zajmij stanowisko inżynierskie lub kierownicze w wybranym przez Ciebie przedsiębiorstwie lub w innych jednostkach łańcucha żywnościowego.
Zakresy oferowane na studiach stacjonarnych:
Zakres oferowany na studiach niestacjonarnych:
Technologia żywności i żywienie człowieka na UWM – i co dalej?
Po ukończeniu technologia żywności i żywienia człowieka możesz pracować:

Technologia żywności i żywienie człowieka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to studia inżynierskie na 7 semestrów, stacjonarne i niestacjonarne. Wybierzesz je, jeśli chcesz wiedzieć, jak powstaje żywność i jak wpływać na jej jakość, bezpieczeństwo oraz wartość odżywczą.
Poznasz technologie przetwarzania, utrwalania i przechowywania żywności oraz zasady kontroli jakości według systemów GHP, GMP i HACCP. Nauczysz się oceniać wartość odżywczą surowców i gotowych produktów, a także planować racjonalne, zdrowe żywienie. Na pierwszym roku pojawiają się chemia, fizyka i matematyka, które tłumaczą procesy zachodzące w żywności. Jeśli któryś z tych przedmiotów sprawia kłopot, uczelnia proponuje repetytoria wyrównawcze.
Możesz wybrać jeden z czterech zakresów, dopasowanych do różnych gałęzi przemysłu spożywczego:
Dużą część zajęć spędzisz w specjalistycznych laboratoriach technologii żywności, analiz sensorycznych, mikrobiologii i oceny jakości. Nauczysz się obsługi nowoczesnych urządzeń przemysłowych oraz prowadzenia analiz surowców i gotowych produktów.
Zajęcia opierają się na metodzie projektu, pracy w małych grupach i nauce przez doświadczenie, a część z nich prowadzą praktycy z branży spożywczej.
Obowiązkowe praktyki zawodowe odbywają się w zakładach produkcyjnych, laboratoriach, instytucjach kontroli jakości i firmach badawczo-rozwojowych, a dzięki współpracy uczelni z firmami branży możesz trafić także na praktyki płatne.
Po ukończeniu pierwszego roku możesz wyjechać w ramach programu Erasmus+ na część studiów albo na praktykę za granicę. Program zapewnia wsparcie finansowe, a na każdym wydziale działa koordynator, który podpowie, jak wygląda rekrutacja i kontakt z uczelniami partnerskimi.
Po studiach możesz pracować między innymi jako:
Ciekawostka: Zajęcia odbywają się w Kortowie, miasteczku studenckim z plażą nad jeziorem w samym centrum, otoczonym parkami i lasami.
Na podstawie stron kierunku na uwm.edu.pl.





| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 114 |
| rok 2015 | 99 |
| rok 2016 | 88 |
| rok 2017 | 78 |
| rok 2018 | 81 |
| rok 2019 | 60 |
| rok 2020 | 51 |
| rok 2021 | 69 |
| rok 2022 | 58 |
| rok 2023 | 44 |
| rok 2024 | 42 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 81,8% |
| absolwenci z roku 2016 | 73,9% |
| absolwenci z roku 2017 | 87,2% |
| absolwenci z roku 2018 | 82,7% |
| absolwenci z roku 2019 | 80,0% |
| absolwenci z roku 2020 | 80,4% |
| absolwenci z roku 2021 | 79,7% |
| absolwenci z roku 2022 | 69,0% |
| absolwenci z roku 2023 | 81,8% |
| absolwenci z roku 2024 | 59,5% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 79,8% | |
| absolwenci z roku 2016 | 67,0% | |
| absolwenci z roku 2017 | 80,8% | |
| absolwenci z roku 2018 | 71,6% | |
| absolwenci z roku 2019 | 73,3% | |
| absolwenci z roku 2020 | 66,7% | |
| absolwenci z roku 2021 | 65,2% | |
| absolwenci z roku 2022 | 55,2% | |
| absolwenci z roku 2023 | 77,3% | |
| absolwenci z roku 2024 | 33,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,0% | 2,7% | 5,0% | 4,3% | 2,3% | 0,8% | 3,4% | 2,7% | 2,7% | 4,1% | 6,5% |
| w II roku | 7,2% | 5,9% | 5,7% | 5,2% | 2,9% | 5,3% | 5,7% | 7,0% | 9,9% | 9,2% | |
| w III roku | 5,2% | 5,5% | 5,1% | 4,3% | 4,3% | 4,4% | 2,9% | 5,6% | 4,9% | ||
| w IV roku | 3,4% | 4,1% | 4,0% | 3,2% | 4,1% | 4,2% | 3,4% | 4,6% | |||
| w V roku | 3,9% | 2,9% | 1,7% | 4,1% | 7,0% | 4,1% | 4,6% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,33 | 0,27 | 0,55 | 0,51 | 0,24 | 0,11 | 0,44 | 0,30 | 0,22 | 0,23 | 0,42 |
| w II roku | 0,88 | 0,82 | 0,73 | 0,86 | 0,37 | 0,81 | 0,64 | 0,79 | 0,88 | 0,80 | |
| w III roku | 0,67 | 0,64 | 0,93 | 0,98 | 0,48 | 0,60 | 0,33 | 0,58 | 0,53 | ||
| w IV roku | 0,32 | 0,47 | 0,64 | 0,41 | 0,45 | 0,57 | 0,51 | 0,61 | |||
| w V roku | 0,57 | 0,81 | 0,25 | 0,46 | 0,75 | 0,53 | 0,75 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 12,99 | 17,36 |
| absolwenci z roku 2015 | 15,04 | 17,88 |
| absolwenci z roku 2016 | 11,82 | 14,25 |
| absolwenci z roku 2017 | 13,24 | 15,63 |
| absolwenci z roku 2018 | 11,12 | 14,64 |
| absolwenci z roku 2019 | 12,40 | 17,98 |
| absolwenci z roku 2020 | 14,69 | 16,49 |
| absolwenci z roku 2021 | 8,86 | 11,48 |
| absolwenci z roku 2022 | 10,80 | 12,50 |
| absolwenci z roku 2023 | 13,76 | 14,90 |
| absolwenci z roku 2024 | 6,62 | 7,22 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 41,2% | 35,1% | 1,7% |
| abs. z roku 2015 | 30,3% | 25,3% | 0,0% |
| abs. z roku 2016 | 47,7% | 38,6% | 1,1% |
| abs. z roku 2017 | 34,6% | 30,8% | 1,3% |
| abs. z roku 2018 | 43,2% | 40,8% | 2,5% |
| abs. z roku 2019 | 46,7% | 40,0% | 3,3% |
| abs. z roku 2020 | 37,3% | 35,3% | 0,0% |
| abs. z roku 2021 | 68,1% | 58,0% | 2,9% |
| abs. z roku 2022 | 51,8% | 48,3% | 1,7% |
| abs. z roku 2023 | 27,3% | 25,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2024 | 66,7% | 59,5% | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 56,5% | 20,6% | 40,1% | 49,0% | 24,8% | 38,1% | 37,8% | 25,1% | 35,1% | 17,1% | 30,1% |
| umowa o pracę | 50,2% | 17,6% | 35,9% | 41,3% | 20,9% | 31,9% | 33,4% | 20,3% | 28,0% | 13,8% | 24,5% |
| samozatrudnienie | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 1,4% | 0,0% | 2,3% | 1,8% | 1,3% | 0,8% | 0,0% | 1,5% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 790 zł | 3 906 zł | 3 273 zł | 3 311 zł | 2 016 zł | 2 713 zł | 2 620 zł | 2 007 zł | 2 030 zł | 1 642 zł | 1 535 zł |
| w II roku | 4 974 zł | 4 330 zł | 4 220 zł | 3 123 zł | 2 767 zł | 2 692 zł | 2 450 zł | 2 846 zł | 2 100 zł | 2 262 zł | |
| w III roku | 5 921 zł | 5 570 zł | 4 687 zł | 3 891 zł | 3 753 zł | 3 438 zł | 3 428 zł | 3 024 zł | 2 921 zł | ||
| w IV roku | 6 883 zł | 6 049 zł | 4 866 zł | 4 479 zł | 4 050 zł | 4 056 zł | 3 642 zł | 3 517 zł | |||
| w V roku | 6 723 zł | 6 195 zł | 5 179 zł | 4 657 zł | 4 200 zł | 4 087 zł | 4 003 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 949 zł | 4 133 zł | 3 466 zł | 3 420 zł | 2 292 zł | 3 046 zł | 2 706 zł | 2 066 zł | 2 359 zł | 1 894 zł | 1 691 zł |
| w II roku | 5 137 zł | 4 456 zł | 4 448 zł | 3 330 zł | 3 101 zł | 2 896 zł | 2 629 zł | 3 023 zł | 2 410 zł | 2 480 zł | |
| w III roku | 6 018 zł | 5 570 zł | 4 789 zł | 4 116 zł | 3 843 zł | 3 530 zł | 3 529 zł | 3 165 zł | 2 997 zł | ||
| w IV roku | 6 838 zł | 6 201 zł | 5 436 zł | 4 533 zł | 4 021 zł | 4 206 zł | 3 798 zł | 3 580 zł | |||
| w V roku | 6 949 zł | 6 562 zł | 5 176 zł | 4 673 zł | 4 297 zł | 4 121 zł | 4 047 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,61 | 0,58 | 0,53 | 0,61 | 0,41 | 0,60 | 0,64 | 0,52 | 0,54 | 0,46 | 0,46 |
| w II roku | 0,65 | 0,63 | 0,71 | 0,57 | 0,56 | 0,60 | 0,58 | 0,72 | 0,56 | 0,63 | |
| w III roku | 0,75 | 0,82 | 0,77 | 0,71 | 0,79 | 0,76 | 0,81 | 0,78 | 0,78 | ||
| w IV roku | 0,90 | 0,88 | 0,79 | 0,86 | 0,83 | 0,90 | 0,88 | 0,88 | |||
| w V roku | 0,85 | 0,88 | 0,87 | 0,87 | 0,86 | 0,91 | 0,94 |