Na kierunku budownictwo kształci się specjalistów, którzy dzięki nabytej
wiedzy teoretycznej i umiejętnościom praktycznym uzyskują podstawy do
pracy w projektowaniu i wykonywaniu obiektów budownictwa mieszkaniowego,
przemysłowego, inwentarskiego, użyteczności publicznej oraz dróg i
mostów z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.
Absolwenci
są także przygotowani do przeprowadzania remontów i modernizacji
obiektów budowlanych i inżynierskich oraz nadzorowaniu procesów
budowlanych i zarządzania nimi z wykorzystaniem nowoczesnych technik i
technologii.
Ukończenie tego kierunku daje wszechstronne przygotowanie
do pracy w zawodzie zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. do
pełnienia funkcji kierowniczych w przedsiębiorstwach budowlanych,
jednostkach administracji państwowej, jednostkach edukacyjnych,
prowadzenia własnej firmy budowlanej oraz biura projektowego.

Budowa zwykle kojarzy się z dźwigiem i murowaniem ścian na suchym placu. Inżynier budownictwa wodnego pracuje tam, gdzie największym przeciwnikiem jest woda: buduje zapory, śluzy, porty, nabrzeża, wały przeciwpowodziowe i umocnienia brzegów. Jego konstrukcje muszą wytrzymać napór rzeki w czasie powodzi, uderzenia sztormowych fal i lód, który wiosną sunie korytem. To praca o ogromnej odpowiedzialności, bo od jakości tych budowli zależy bezpieczeństwo całych miast i regionów.

Inżynier budownictwa kojarzy się z kimś w kasku, kto pokrzykuje na plac budowy. Tymczasem wiele dni w tej pracy zaczyna się od rysunku konstrukcji, tabeli obliczeń albo rozmowy z inwestorem, który chce „jeszcze jedno piętro”. Specjalista od budownictwa ogólnego projektuje i wznosi obiekty kubaturowe: domy, bloki, szkoły, szpitale, biurowce i hale. Odpowiada za to, żeby budynek stał bezpiecznie przez dziesięciolecia, powstał zgodnie z projektem i w budżecie, a potem dał się mądrze remontować i modernizować.

Hala, pod której dachem jeździ suwnica dźwigająca ciężkie elementy, fundament pod maszynę drgającą przez całą dobę, zbiornik na agresywne chemikalia, komin czy silos — to nie są zwykłe budynki z większymi drzwiami. Inżynier budownictwa przemysłowego projektuje, buduje i utrzymuje obiekty, w których najważniejszy jest proces produkcyjny. Konstrukcja ma przenieść ogromne obciążenia, wytrzymać drgania, temperaturę i korozję, a jednocześnie pozwolić fabryce pracować bez przestojów.

Wjazd pociągu na stację wydaje się prosty: tory, peron, rozjazd. Tymczasem każdy łuk ma dobraną przechyłkę, każde pochylenie jest policzone pod hamujące składy, a pod warstwą tłucznia kryje się podtorze, które musi pozostać suche i stabilne przez lata. Inżynier budownictwa kolejowego projektuje, buduje i utrzymuje linie, węzły i stacje. Od jego decyzji zależy, czy pociąg pojedzie szybko, płynnie i bezpiecznie — i czy remont uda się przeprowadzić w nocnym zamknięciu toru, nie paraliżując ruchu.

Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze zaczynają się daleko od domu: w bloku elektrowni, na farmie wiatrowej, w stacji transformatorowej, w liniach przesyłowych i kilometrach rurociągów. Ktoś musi te obiekty zbudować — wylać fundament pod turbinę, postawić słupy, poprowadzić trasę sieci ciepłowniczej, zmontować kocioł i przeprowadzić rozruch. Inżynier budownictwa tej specjalności łączy wiedzę budowlaną z energetyczną: projektuje, kieruje budową i dba, by instalacja po uruchomieniu działała bezpiecznie przez lata.

Na filmach wyburzenie to wielki huk i chmura pyłu. W rzeczywistości efektowny moment trwa kilka sekund, a poprzedzają go tygodnie analiz: jak zachowa się konstrukcja po przecięciu pierwszego słupa, w którą stronę upadnie komin, co stanie się z drganiami w kamienicy obok. Inżynier budownictwa specjalizujący się w wyburzeniach planuje i nadzoruje rozbiórki budynków, mostów, kominów i hal tak, by obiekt zniknął w przewidywalny sposób, nikt nie ucierpiał, a gruz trafił do recyklingu zamiast na wysypisko.

Kierowca widzi tylko gładki asfalt i świeżo namalowane pasy. Pod spodem są jednak starannie dobrane warstwy kruszywa i mieszanek, rowy i przepusty odprowadzające wodę, a wcześniej – miesiące obliczeń, pomiarów i uzgodnień. Inżynier budowy dróg projektuje trasy, ulice, ronda i skrzyżowania, dobiera konstrukcję nawierzchni do gruntu i spodziewanego ruchu, a potem pilnuje na budowie, żeby każda warstwa została ułożona tak, jak trzeba. Od jego decyzji zależy, czy jezdnia nie popęka po pierwszej zimie i czy samochód zdąży wyhamować na mokrej nawierzchni.

Most widzi się zwykle z jezdni — jako kawałek drogi nad rzeką. Mostowiec patrzy na niego od dołu: na podpory posadowione w dnie, na łożyska, które pozwalają przęsłu pracować w upale i na mrozie, na izolację, od której zależy, czy stal w betonie zacznie rdzewieć. Inżynier budowy mostów projektuje, buduje, bada i utrzymuje mosty, wiadukty, kładki i estakady. Musi pogodzić ruch, rzekę, grunt, lód i wiatr, a często też wymienić stary obiekt tak, by ruch nie stanął na długie miesiące.

Dlaczego na jednym skrzyżowaniu zielone światło świeci długo, a na innym ledwie kilka sekund? Kto decyduje, gdzie stanie przejście dla pieszych, a gdzie rondo? I dlaczego po przebudowie ulicy liczba wypadków nagle spada? Takimi pytaniami na co dzień zajmuje się inżynier ruchu drogowego. Liczy pojazdy, analizuje miejsca kolizji, projektuje oznakowanie i sygnalizację, opracowuje objazdy na czas remontów. Jego pracy zwykle nie zauważamy — dopóki ruch płynie sprawnie i bezpiecznie.

Beton wydaje się najnudniejszym materiałem świata: szara masa wylewana z gruszki betonowozu. Tymczasem od jego składu zależy, czy most przetrwa sto zim, czy strop wytrzyma obciążenie, a ściana z bloczków będzie ciepła. Inżynier technologii betonów projektuje receptury, ustala parametry produkcji cementu, prefabrykatów i betonu komórkowego, bada próbki w laboratorium i szuka sposobów, by produkcja była tańsza, równiejsza i mniej obciążała klimat. To praca dla kogoś, kogo ciekawi chemia ukryta w zwykłym placu budowy.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 77 |
|---|
| rok 2015 | 268 |
|---|
| rok 2016 | 215 |
|---|
| rok 2017 | 203 |
|---|
| rok 2018 | 165 |
|---|
| rok 2019 | 133 |
|---|
| rok 2020 | 168 |
|---|
| rok 2021 | 145 |
|---|
| rok 2022 | 124 |
|---|
| rok 2023 | 115 |
|---|
| rok 2024 | 95 |
|---|
Liczba absolwentów
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 79,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 83,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 79,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 78,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 81,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 84,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 84,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 75,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 86,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 85,3% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
Procent absolwentów, którzy po uzyskaniu dyplomu podjęli i ukończyli studia II stopnia
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | | 67,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | | 74,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | | 66,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | | 64,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | | 72,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | | 75,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | | 73,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | | 62,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | | 75,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | | 48,4% |
|---|
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 1,4% | 1,1% | 2,7% | 4,4% | 3,0% | 2,9% | 3,0% | 4,3% | 3,7% | 5,4% | 16,8% |
|---|
| w II roku | | 4,7% | 2,9% | 7,2% | 4,1% | 3,4% | 4,3% | 6,9% | 9,1% | 10,2% | 11,6% |
|---|
| w III roku | | | 2,4% | 5,5% | 2,3% | 4,2% | 5,4% | 4,7% | 4,8% | 6,9% | 9,8% |
|---|
| w IV roku | | | | 3,6% | 4,4% | 2,7% | 3,6% | 3,0% | 3,4% | 4,1% | 9,6% |
|---|
| w V roku | | | | | 1,7% | 0,9% | 2,9% | 2,1% | 4,3% | 3,3% | 4,1% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,16 | 0,15 | 0,41 | 0,45 | 0,29 | 0,41 | 0,38 | 0,54 | 0,36 | 0,52 | 1,39 |
|---|
| w II roku | | 0,61 | 0,40 | 0,88 | 0,50 | 0,49 | 0,62 | 0,92 | 1,04 | 1,05 | 0,99 |
|---|
| w III roku | | | 0,32 | 0,57 | 0,29 | 0,63 | 0,62 | 0,66 | 0,63 | 0,84 | 1,02 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,32 | 0,57 | 0,36 | 0,47 | 0,39 | 0,42 | 0,64 | 1,50 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,17 | 0,12 | 0,47 | 0,25 | 0,45 | 0,59 | 0,59 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 8,67 | 14,56 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 15,49 | 20,02 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 13,75 | 16,06 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 13,37 | 15,07 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 8,23 | 15,20 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 8,37 | 14,20 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 10,36 | 15,54 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 6,66 | 13,83 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 9,49 | 11,44 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 10,13 | 11,76 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 8,86 | 9,35 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 68,9% | 48,1% | 15,6% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 33,1% | 26,3% | 2,0% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 35,8% | 29,3% | 3,8% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 42,4% | 37,4% | 4,9% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 72,1% | 33,9% | 3,6% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 75,9% | 42,9% | 2,3% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 62,5% | 32,7% | 1,8% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 79,3% | 39,3% | 7,6% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 57,2% | 47,6% | 7,2% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 46,1% | 38,3% | 6,1% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 50,6% | 44,2% | 7,4% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 41,1% | 35,2% | 42,0% | 45,6% | 31,5% | 44,8% | 39,6% | 31,6% | 27,5% | 22,9% | 50,1% |
|---|
| umowa o pracę | 33,9% | 29,0% | 35,4% | 28,9% | 20,3% | 33,5% | 25,5% | 26,3% | 22,8% | 17,6% | 34,8% |
|---|
| samozatrudnienie | 5,5% | 4,2% | 5,5% | 6,7% | 1,8% | 1,6% | 2,9% | 4,6% | 3,1% | 1,9% | 9,1% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 5 419 zł | 3 981 zł | 3 826 zł | 2 259 zł | 2 229 zł | 2 560 zł | 1 982 zł | 2 255 zł | 2 011 zł | 1 858 zł | 2 060 zł |
|---|
| w II roku | | 5 370 zł | 5 065 zł | 3 921 zł | 3 753 zł | 3 633 zł | 3 061 zł | 2 857 zł | 2 371 zł | 2 194 zł | 2 432 zł |
|---|
| w III roku | | | 6 586 zł | 5 380 zł | 5 180 zł | 4 613 zł | 3 974 zł | 3 800 zł | 3 307 zł | 2 923 zł | 2 791 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 7 090 zł | 6 512 zł | 5 816 zł | 4 875 zł | 4 386 zł | 4 148 zł | 3 643 zł | 3 405 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 7 941 zł | 7 020 zł | 6 138 zł | 5 267 zł | 4 643 zł | 4 157 zł | 4 206 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 5 517 zł | 4 219 zł | 4 131 zł | 3 204 zł | 2 892 zł | 3 436 zł | 2 805 zł | 2 415 zł | 2 242 zł | 2 197 zł | 2 294 zł |
|---|
| w II roku | | 5 575 zł | 5 206 zł | 4 097 zł | 3 816 zł | 3 709 zł | 3 271 zł | 3 029 zł | 2 536 zł | 2 552 zł | 2 573 zł |
|---|
| w III roku | | | 6 685 zł | 5 513 zł | 5 097 zł | 4 730 zł | 4 080 zł | 3 844 zł | 3 353 zł | 3 115 zł | 2 792 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 7 111 zł | 6 422 zł | 5 952 zł | 4 896 zł | 4 398 zł | 4 123 zł | 3 716 zł | 3 383 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 7 831 zł | 7 099 zł | 6 099 zł | 5 325 zł | 4 590 zł | 4 184 zł | 3 997 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,73 | 0,61 | 0,64 | 0,43 | 0,48 | 0,58 | 0,48 | 0,57 | 0,54 | 0,53 | 0,60 |
|---|
| w II roku | | 0,71 | 0,74 | 0,67 | 0,72 | 0,75 | 0,69 | 0,68 | 0,62 | 0,61 | 0,69 |
|---|
| w III roku | | | 0,86 | 0,81 | 0,91 | 0,88 | 0,82 | 0,85 | 0,82 | 0,76 | 0,76 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,94 | 0,99 | 1,00 | 0,92 | 0,91 | 0,96 | 0,89 | 0,86 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,05 | 1,06 | 1,04 | 0,99 | 0,99 | 0,94 | 0,99 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
PRz, Budownictwo (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.