
Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze zaczynają się daleko od domu: w bloku elektrowni, na farmie wiatrowej, w stacji transformatorowej, w liniach przesyłowych i kilometrach rurociągów. Ktoś musi te obiekty zbudować — wylać fundament pod turbinę, postawić słupy, poprowadzić trasę sieci ciepłowniczej, zmontować kocioł i przeprowadzić rozruch. Inżynier budownictwa tej specjalności łączy wiedzę budowlaną z energetyczną: projektuje, kieruje budową i dba, by instalacja po uruchomieniu działała bezpiecznie przez lata.

Kiedy wieczorem w całym mieście zapalają się światła, włączają się czajniki i ładowarki, zapotrzebowanie na prąd rośnie w ciągu kilku minut. Żeby napięcie w gniazdku pozostało stabilne, ktoś musiał wcześniej zaprojektować linie i stacje, ustawić zabezpieczenia i zaplanować, skąd popłynie energia. Inżynier elektroenergetyk zajmuje się tym, jak prąd jest wytwarzany, przesyłany i rozdzielany – od elektrowni i farm wiatrowych, przez linie wysokiego napięcia, po rozdzielnię w fabryce czy szpitalu. To praca, w której precyzja i szacunek dla zasad bezpieczeństwa liczą się bardziej niż cokolwiek innego.

Nad torami wisi plątanina przewodów, której pasażer zwykle nie zauważa — dopóki pociąg nie stanie, bo zabrakło napięcia. Sieć trakcyjna i zasilające ją podstacje to krwiobieg zelektryfikowanej kolei, a także tramwajów i metra. Inżynier elektroenergetyk kolejowy projektuje te układy, kieruje ich budową i nadzoruje eksploatację. Dba, by przewód jezdny był napięty i ułożony tak, żeby pantograf płynnie się po nim ślizgał, a podstacja dostarczyła energię nawet wtedy, gdy kilka pociągów naraz rusza ze stacji.

Włączasz światło, winda rusza, tramwaj płynnie przyspiesza, a pralka sama dobiera obroty bębna. Za każdym z tych drobnych cudów stoi ktoś, kto zaprojektował silnik, instalację albo układ zasilania i policzył, czy przewody wytrzymają obciążenie. Inżynier elektryk zajmuje się energią elektryczną w praktyce: projektuje instalacje w budynkach, dobiera maszyny i napędy dla fabryk, konstruuje urządzenia i pilnuje, żeby wszystko działało bezpiecznie. To jeden z najbardziej uniwersalnych zawodów technicznych, bo elektryka jest dosłownie wszędzie – od domu jednorodzinnego po elektrownię.

Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze wydają się czymś oczywistym — dopóki nie zabraknie ich w mroźny wieczór. To, że działają, zawdzięczamy między innymi inżynierom energetyki. Projektują sieci, stacje i instalacje, nadzorują budowę elektrowni i ciepłowni, planują przeglądy i remonty, analizują awarie i szukają sposobów, by marnować mniej energii. Pracują na styku elektrotechniki, mechaniki i informatyki, a coraz częściej także odnawialnych źródeł, magazynów energii i inteligentnego sterowania siecią.

Gaz w kuchence czy w kotle zauważa się zwykle dopiero wtedy, gdy go zabraknie. A przecież zanim popłynie do mieszkania, przechodzi przez gazociągi wysokiego ciśnienia, stacje redukcyjne, sieć rozdzielczą i instalację w budynku — a każdy z tych elementów ktoś zaprojektował, sprawdził i nadzoruje. Inżynier inżynierii środowiska specjalizujący się w gazownictwie i sieciach energetycznych planuje, jak dostarczyć paliwo i ciepło do osiedli i zakładów, dba o szczelność i bezpieczeństwo instalacji oraz szuka sposobów, by zużywały mniej energii i mniej obciążały środowisko.

Słowo „mechanik” przywodzi na myśl warsztat i klucz do kół. Inżynier mechanik od urządzeń cieplno-mechanicznych pracuje jednak z maszynami innej skali: kotłami, turbinami, sprężarkami, pompami ciepła, wymiennikami i sieciami, które przesyłają ciepło do całych dzielnic. Projektuje je, nadzoruje produkcję i montaż, planuje przeglądy i dba o to, by pracowały sprawnie, bezpiecznie i oszczędnie. To specjalista od zamieniania paliwa i energii w ciepło, chłód lub pracę mechaniczną — i od tego, by po drodze jak najmniej jej zmarnować.

Włączasz czajnik, odkręcasz ciepłą wodę, a kaloryfer w mroźny wieczór grzeje bez zarzutu. Rzadko myślimy o tym, że gdzieś w tym samym czasie pracuje kocioł, turbina i generator, a ktoś pilnuje, żeby nic nie przerwało tej pracy. Inżynier mechanik od maszyn i urządzeń energetycznych projektuje, buduje, uruchamia i nadzoruje kotły, turbiny, sprężarki, pompy i wymienniki ciepła. To zawód dla osób, które lubią wielką skalę, fizykę w praktyce i odpowiedzialność za urządzenia, od których zależy energia dla całych miast.

Promieniowania nie widać, nie czuć i nie słychać, a mimo to można je bardzo dokładnie zmierzyć i skutecznie się przed nim chronić. Korzystają z niego elektrownie jądrowe i reaktory badawcze, ale też szpitale, laboratoria i zakłady przemysłowe, które prześwietlają spoiny. Inżynier systemów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dba o to, by energia jądrowa i źródła promieniowania były bezpieczne dla ludzi i środowiska. Analizuje ryzyko, projektuje zabezpieczenia, mierzy dawki i kontroluje obiekty — z precyzją, bez której w tej dziedzinie nie da się pracować.

Panele na dachu domu, wiatraki na horyzoncie, biogazownia za wsią — energetyka odnawialna to już codzienny krajobraz. Mało kto wie jednak, ile pracy kryje się za jedną instalacją: pomiary wiatru i nasłonecznienia, dobór urządzeń, obliczenia, uzgodnienia z operatorem sieci, z gminą i właścicielami gruntów, a potem lata monitorowania i serwisu. Inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej projektuje, uruchamia i nadzoruje instalacje czerpiące energię ze słońca, wiatru, wody, ziemi i biomasy. To zawód na styku elektrotechniki, mechaniki, ochrony środowiska i zarządzania projektami.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 111 |
|---|
| rok 2015 | 143 |
|---|
| rok 2016 | 140 |
|---|
| rok 2017 | 176 |
|---|
| rok 2018 | 139 |
|---|
| rok 2019 | 109 |
|---|
| rok 2020 | 57 |
|---|
| rok 2021 | 67 |
|---|
| rok 2022 | 97 |
|---|
| rok 2023 | 67 |
|---|
| rok 2024 | 57 |
|---|
Liczba absolwentów
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 89,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 91,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 83,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 90,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 89,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 75,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 94,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 85,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 85,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 77,2% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
Procent absolwentów, którzy po uzyskaniu dyplomu podjęli i ukończyli studia II stopnia
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | | 56,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | | 59,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | | 59,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | | 66,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | | 62,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | | 40,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | | 77,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | | 59,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | | 58,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | | 22,8% |
|---|
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 1,6% | 0,6% | 2,6% | 1,9% | 2,6% | 1,3% | 1,2% | 2,3% | 1,9% | 2,1% | 5,9% |
|---|
| w II roku | | 1,0% | 1,1% | 0,7% | 0,4% | 2,5% | 0,9% | 2,4% | 1,0% | 5,3% | 3,7% |
|---|
| w III roku | | | 1,3% | 4,1% | 0,6% | 0,7% | 3,8% | 3,6% | 1,7% | 2,8% | 5,3% |
|---|
| w IV roku | | | | 3,1% | 1,5% | 0,4% | 1,3% | 3,2% | 2,7% | 1,8% | 2,5% |
|---|
| w V roku | | | | | 0,6% | 1,1% | 1,6% | 0,8% | 3,3% | 3,3% | 2,4% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,14 | 0,13 | 0,85 | 0,33 | 0,54 | 0,20 | 0,24 | 0,28 | 0,25 | 0,20 | 0,48 |
|---|
| w II roku | | 0,17 | 0,20 | 0,14 | 0,04 | 0,33 | 0,22 | 0,38 | 0,18 | 0,57 | 0,45 |
|---|
| w III roku | | | 0,32 | 0,76 | 0,11 | 0,11 | 0,79 | 0,79 | 0,50 | 0,43 | 0,65 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,61 | 0,35 | 0,05 | 0,24 | 0,63 | 0,76 | 0,24 | 0,47 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,23 | 0,28 | 0,34 | 0,21 | 0,62 | 0,78 | 0,47 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 14,78 | 17,10 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 16,89 | 18,90 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 14,21 | 15,52 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 11,14 | 12,37 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 13,37 | 14,50 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 12,68 | 15,69 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 12,70 | 14,18 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 13,02 | 15,92 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 10,80 | 13,02 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 14,40 | 15,17 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 7,89 | 6,86 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 36,5% | 32,5% | 4,0% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 37,5% | 32,5% | 2,0% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 46,5% | 40,6% | 4,1% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 55,1% | 50,0% | 1,6% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 46,5% | 41,2% | 2,1% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 46,2% | 32,9% | 6,3% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 49,1% | 36,8% | 7,0% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 44,8% | 38,8% | 1,5% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 55,2% | 48,9% | 3,1% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 41,8% | 34,3% | 1,5% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 56,1% | 50,9% | 0,0% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 44,4% | 28,6% | 42,0% | 31,5% | 36,3% | 31,9% | 33,5% | 41,9% | 30,6% | 22,6% | 18,7% |
|---|
| umowa o pracę | 39,0% | 23,5% | 33,6% | 24,1% | 27,6% | 22,7% | 28,9% | 36,1% | 25,4% | 18,0% | 14,7% |
|---|
| samozatrudnienie | 0,0% | 0,9% | 1,9% | 0,7% | 3,5% | 3,6% | 1,7% | 1,0% | 1,8% | 0,7% | 1,2% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 5 464 zł | 5 592 zł | 4 454 zł | 3 418 zł | 3 186 zł | 3 167 zł | 3 221 zł | 3 061 zł | 2 418 zł | 2 213 zł | 2 104 zł |
|---|
| w II roku | | 7 030 zł | 6 580 zł | 5 495 zł | 4 221 zł | 3 979 zł | 4 153 zł | 3 842 zł | 3 167 zł | 2 742 zł | 2 863 zł |
|---|
| w III roku | | | 7 892 zł | 7 366 zł | 6 238 zł | 5 428 zł | 5 280 zł | 5 013 zł | 4 324 zł | 3 658 zł | 3 795 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 692 zł | 7 973 zł | 7 282 zł | 6 768 zł | 5 985 zł | 5 242 zł | 4 794 zł | 4 525 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 9 115 zł | 8 947 zł | 8 220 zł | 7 132 zł | 6 314 zł | 5 885 zł | 5 521 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 5 814 zł | 5 898 zł | 4 754 zł | 3 745 zł | 3 889 zł | 2 237 zł | 3 462 zł | 3 183 zł | 2 480 zł | 2 570 zł | 2 229 zł |
|---|
| w II roku | | 7 447 zł | 6 721 zł | 5 894 zł | 4 680 zł | 3 956 zł | 4 266 zł | 4 111 zł | 3 429 zł | 2 916 zł | 2 943 zł |
|---|
| w III roku | | | 8 279 zł | 7 574 zł | 6 503 zł | 5 485 zł | 5 441 zł | 5 177 zł | 4 471 zł | 3 766 zł | 3 969 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 920 zł | 8 104 zł | 7 257 zł | 6 759 zł | 5 971 zł | 5 516 zł | 4 949 zł | 4 762 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 9 381 zł | 9 034 zł | 8 214 zł | 7 152 zł | 6 526 zł | 5 959 zł | 5 671 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - PG, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,63 | 0,76 | 0,69 | 0,59 | 0,54 | 0,64 | 0,70 | 0,72 | 0,58 | 0,58 | 0,56 |
|---|
| w II roku | | 0,84 | 0,88 | 0,81 | 0,67 | 0,75 | 0,84 | 0,85 | 0,72 | 0,69 | 0,74 |
|---|
| w III roku | | | 0,92 | 0,97 | 0,90 | 0,89 | 0,99 | 1,03 | 0,92 | 0,88 | 0,94 |
|---|
| w IV roku | | | | 1,01 | 1,05 | 1,06 | 1,14 | 1,16 | 1,05 | 1,08 | 1,06 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,07 | 1,14 | 1,26 | 1,22 | 1,18 | 1,22 | 1,22 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
PG, Energetyka (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.